Czym jest integracja systemów informatycznych?

Przedsiębiorstwa zazwyczaj korzystają z wielu różnych systemów informatycznych.

Dział księgowości korzysta z oprogramowania księgowego, sprzedaż z systemów CRM itd. Integracja systemów informatycznych ma na celu skomunikowanie z sobą poszczególnych systemów informatycznych oraz umożliwienie korzystania przez wszystkie systemy z tych samych zasobów. Chociaż funkcje w każdym z programów są zupełnie inne, to część wykorzystywanych danych bądź urządzeń jest taka sama dla więcej niż jednego z nich. Zintegrowane systemy oprogramowania dają nam większe korzyści niż gdybyśmy korzystali z każdego programu osobno.

Jakie metody są najczęściej wykorzystywane w integracji?

Integracja systemów informatycznych w firmie może zostać wykonana na różny sposób, w zależności od konkretnych potrzeb. Najpopularniejsze metody integracji to:

  • integracja poprzez pliki – najłatwiejsza metoda integracji systemów, możliwa między aplikacjami wykonanymi w różnych technologiach
  • integracja baz danych – integracja wykorzystująca mechanizmy obecne we współczesnych bazach danych. Umożliwia współdzielenie danych i obiektów bez ingerencji w aplikację
  • integracja kilku programów do jednej bazy – złożona metoda integracji. Zapewnia natychmiastową dostępność danych oraz może ograniczyć koszty licencji
  • integracja oparta na magistrali – najdroższe do wdrożenia rozwiązanie wymagające stałego utrzymania. Zapewnia szybki dostęp do danych, porządkuje przepływ danych w firmie i dostarcza dane w sposób odpowiedni dla poszczególnych aplikacji.

Na rynku dostępne są również zintegrowane systemy ERP tworzące interaktywne środowisko, obejmujące całość procesów zachodzących w firmie. System taki składa się z poszczególnych modułów, dzięki czemu można go dostosować do aktualnych potrzeb firmy.

Jakie korzyści przynosi integracja systemów?

Integracja systemów informatycznych niesie szereg korzyści. Najważniejsze z nich, to:

  • spójność danych;
  • łatwy dostęp do zasobów;
  • łatwiejszy dostęp do poszczególnych systemów informatycznych;
  • możliwość korzystania z tych samych danych przez wiele różnych systemów.

Czy warto wykonać integrację systemów informatycznych?

Chociaż koszt integracji systemów informatycznych może wydawać się wysoki, to warto poświęcić na to środki. W dłuższej perspektywie zintegrowane systemy informatyczne mogą przynieść firmie spore oszczędności, choćby związane z zakupem licencji na oprogramowanie.

chcesz wiedzieć jak do nas trafić? Kontakt - Symex

aktualności z branży

Lokalizacja - Symex

sprawdź

mapę dojazdu

do naszej firmy