Następna fala fałszywych smsów !

Już od początku stycznia docierają do wielu z nas wiadomości tekstowe próbujące nakłonić odbiorcę do kliknięcia w specjalnie spreparowany niebezpieczny link. W tej wersji ataku dostajemy informację o tym, iż ktoś rzekomo widział nas bądź osobę nam bliską w jakiś filmie i namawia do kliknięcia w link który przekieruje użytkownika telefonu na stronę gdzie mogą zostać wykradzione nasze dane. Poniżej przykład wiadomości którą ja dostałem.

Niektóre telefony wyłapują oszustwo i wrzucają takie wiadomości do spamu, ale niestety nie wszystkie mają taką funkcję.

 Takie rzeczy już miały miejsce w okresie przedświątecznym, gdzie atakujący wysyłali smsy z informacją o tym że nasza paczka zalega gdzieś na magazynie bądź kurier nie zastał odbiorcy.  Proszono nas wtedy, by kliknąć w linka by ponowić próbę dostarczenia paczki. Oczywiście po kliknięciu w takiego linka zostajemy przekierowani do strony przygotowanej przez atakujących gdzie proszą nas by zainstalować aplikację która może zbierać dane w naszym telefonie i wysyłać je do złodziei. Mogą to być nawet dane logowania do konta bankowego.

Dlatego prosimy Was by być czujnym i uważnie czytać smsy oraz sprawdzać dokładnie adres internetowy pod który wchodzimy. Jeżeli wydaje nam się że adres wygląda na podejrzany i nie jesteśmy pewni czy to na przykład kurier do nas wysłał smsa, to należy zadzwonić pod oficjalny numer infolinii danej firmy kurierskiej czy też banku (bo istnieją i takie ataki nakłaniające nas np. do akceptacji nowego regulaminu banku gdzie znowu strona pod którą się logujemy może być fałszywa) i spytać czy wysłany sms jest prawdziwy.

chcesz wiedzieć jak do nas trafić? Kontakt - Symex

aktualności z branży

Lokalizacja - Symex

sprawdź

mapę dojazdu

do naszej firmy