Czy z każdego dysku można odzyskać utracone dane?

W obecnych czasach większość działań związanych z prowadzeniem firmy zapisuje się na dyskach komputerowych. Jednak czasem i one ulegają awarii, a wtedy tracimy dostęp do cennych informacji, które są często niezbędne dla prawidłowego działania przedsiębiorstwa. W jaki sposób można takie dane odzyskać i czy zawsze jest to możliwe?

Na czym polega odzyskiwanie danych z dysku?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie danych na komputerze jest tworzenie ich kopii zapasowej, aby w przypadku jakiejkolwiek awarii mieć je zarchiwizowane w drugim miejscu. Jednak nawet gdy kopia nie była tworzona, a sprzęt komputerowy uległ uszkodzeniu, to te informacje można jeszcze odzyskać. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, takie jak Symex mająca swoją siedzibę niedaleko Katowic. Odzysk danych polega na użyciu odpowiednich programów i innych narzędzi, które pozwalają na zrobienie wglądu do uszkodzonego sprzętu. Najpierw następuje weryfikacja uszkodzeń i zależnie od ich charakteru dobiera się odpowiednią metodę pozwalającą na odzyskanie utraconych plików i folderów. Następnie analizuje się koszty i czas trwania takiego procesu, po czym przystępuje do właściwych prac informatycznych. 

Czy zawsze możliwe jest odzyskanie danych?

Dzięki nowoczesnym technologiom i coraz bardziej zaawansowanym programom firmy informatyczne mają bardzo wysoki procent skuteczności w odzyskiwaniu danych utraconych z dysków komputerów. Jednak w przypadku nadpisania danych na dysku albo dużego uszkodzenia talerzy magnetycznych dysku odzyskanie plików może się nie udać. Istnieją też pewne programy, które potrafią w trwały sposób usunąć wcześniejsze informacje istniejące na dysku. Jednak w większości przypadków odzyskanie danych jest możliwe, trudne przypadki mogą jednak zająć specjalistom więcej czasu.

chcesz wiedzieć jak do nas trafić? Kontakt - Symex

aktualności z branży

Lokalizacja - Symex

sprawdź

mapę dojazdu

do naszej firmy